HUNKLINGER

Hunklinger – do profesjonalnego układania kostki brukowej

Czy do profesjonalnego układania kostki brukowej niezbędne jest stosowanie samojezdnych układarek? Nie ma takiej potrzeby, gdyż znakomitym zastępcą radzącym sobie z tym zadaniem jest specjalistyczny osprzęt do maszyn budowlanych – hydrauliczne chwytaki marki Hunklinger. Dzięki hydraulicznym chwytakom, użytkownicy koparek czy ładowarek mogą zyskać na efektywności pracy, a nawet z powodzeniem rozszerzyć zakres wykonywanych prac o brukowanie.

Niemiecka firma Hunklinger, działająca od 1999 r. specjalizuje się w produkcji specjalistycznego sprzętu do brukowania. W skład oferty wchodzi pełna gama multifunkcjonalnych chwytaków do głazów, krawężników i wszelkiej galanterii betonowej. Specjalnością Hunklingera są jednak oparte o znaną technologię maszynowego układania kostki brukowej i opatentowany system hydraulicznego sterowania. Chwytaki hydrauliczne przeznaczone są do współpracy z szeroką gamą maszyn budowlanych, od miniładowarek poczynając (model P01), na koparkach w klasie powyżej 8 t kończąc (P02 Twin). Atutem niemieckich chwytaków jest bezsprzecznie niski koszt zakupu – zdaniem dystrybutora stanowiący zaledwie 1/6-1/4 ceny układarki samojezdnej, przez co m.in. czas amortyzacji jest znacznie krótszy. Chwytaki hydrauliczne Hunklinger są poza tym systematycznie udoskonalane, podążając w ślad za wciąż zmieniającą się ofertą asortymentową kostki brukowej.

 

 

Do lekkich i ciężkich prac

Seria chwytaków Hunklinger obejmuje układarki do kostki brukowej o nośności do 400 kg, przystosowanych do palet o wymiarach od 60-100/90-140 oraz  w niektórych konfiguracjach 75-115/100-150  (P01 oraz P02) do 60-132/90-140(100-150)cm (P02). Urządzenia te zostały zaprojektowane tak, aby podnieść i ułożyć większość rodzajów kostki brukowej i płyt chodnikowych o wysokości od 5 do 14 cm. Wyróżnia je (z wyjątkiem modeli „semi”) opatentowany, w pełni automatyczny system hydraulicznego sterowania, który pozwala na zaciskanie się szczęk bocznych (wyrównujących) oraz głównych (chwytających) w jednym ciągłym cyklu umożliwiając przy tym przerwanie pracy w dowolnym momencie. Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest system Twist. Dzięki niemu, za sprawą równoległemu rozłożeniu siły docisku można bezpiecznie podnieść warstwę kostki z palety, która została niedbale postawiona, np. na krawężniku, co zazwyczaj skutkuje przemieszczeniem się kostki w płaszczyźnie pionowej i tworzy „powierzchnię pływającą”. Podczas zaciskania kostki, główne szczęki z systemem Twist dostosowują się do dłuższych boków nierówno ułożonej warstwy kostki, mocno ją chwytają i bezpiecznie przenoszą.

Przydatne wyposażenie

Funkcjonalność chwytaków Hunklinger podkreśla szeroki zakres ich zastosowania. Dla przykładu, koparka z zamontowanym chwytakiem przenosi warstwę kostki bez koniczności jazdy, wystarcza obrót kabiny i zasięg jej ramienia – umożliwia to także układanie kostki, np. za przydrożnym pasem trawy. Ponadto chwytak umożliwia przesunięcie rzędów kostki względem siebie na tzw. zakładkę, przy przewożeniu nie wymaga dodatkowego pojazdu do transportu, mieści się na europalecie w każdym samochodzie dostawczym.

W wyposażeniu standardowym chwytaków Hunklinger (oprócz modeli semi) znajdują się: rotator (obrót ciągły o 360º), drążek dociskowy, ruchome boczne ramiona z adapterami do przesuwania kostki czy System ADE – docisk pierwszego rzędu układanej kostki.